Něco o tapetách

 

 

 

 

Co jsou tapety

Tapety jsou výrazným dekorativním prvkem, který mění a dotváří místnosti a jejich styl. Podstatou tapety je její vzor, prolis, barvy a materiál. Jestliže pochopíme, jak pracovat se vzorem v prostoru, rozšíří se naše tvůrčí schopnosti. Tapety jsou dnes nedílnou součástí každého interiéru a to nejen v domácnosti, ale také v kancelářích, obchodech a veřejných prostorách. Nejčastěji jsou tapety zabaleny v rolích o rozměrech 53 cm x 10,05 m. Pro instalaci tapet na stěnu je nutno použít kvalitních speciálních tapetových lepidel. Tapety lze dělit podle reliefu: tapety hladké, vzorované nebo texturované. Nejčastěji vyráběné tapety jsou tapety vliesové. 

Druhy a použití tapet

Dnes nejprodávanější tapetou je tapeta vliesová. Je tvořena převážně z buničiny a textilních vláken, která jsou spojena pojivem. Tím tapeta získává potřebné kvality a vlastnosti. Tapeta se vyznačuje vysokou propustností vzduchu a vodních par, tzn. tapeta dýchá s místností. Zároveň je výborný tepelný i zvukový izolant. Ale hlavní výhodou vliesové tapety je její snadné lepení, které se nazývá tzn. suchým lepením. Lepidlo již nemusíme nanášet na tapetu samotnou, ale přímo na stěnu, buď válečkem nebo štětkou. Také tyto potřebné pomůcky naleznete v našem eShopu. Tento způsob lepení je mnohem čistší, přesnější a nevyžaduje tolik pracovního prostoru. Vliesové tapety se lepí tzv. na hranu, tím docílíme u vzorovaných tapet nepřerušovanou návaznost vzoru.
Další kategorií jsou tapety vinylové, které se lepí starým způsobem. Lepidlo se tedy nanáší přímo na rubovou stranu tapety, nechá se potřebnou dobu provlhnout a poté se instaluje na stěnu. Tato tapeta se vyznačuje velmi kvalitním povrchem. Takové tapety se nejčastěji používají v kuchyních, chodbách, koupelnách nebo také chatách a chalupách. Zkrátka všude tam, kde dochází k větší námaze a opotřebení tapet. Není zde ale takový vzorový a barevný výběr jako u vliesových tapet.
Poslední skupinou jsou tapety papírové. Jejich výhodou je jejich nízká cena, nevýhodou omezený výčet vzorů.

Historie tapet

Prapůvod tapet nacházíme již dvě stě let před naším letopočtem ve starověké Číně. Odtud se tapety rozšířily do Arabského světa a koncem dvanáctého stoleti i do Evropy. K největšímu rozmachu tapet dochází v renesanci hlavně v Benátkách a Florencii. Zlomovým okamžikem byl vynález válcového síta kolem roku 1830, které umožnilo výrobu nekonečného papíru.
Hlavními výrobci tapet v té době byla Anglie a Francie. Postupně se tapety z paláců a zámků dostávaly i do měšťanských domů a postupně zlidověly. Dnešní trendy udává Evropa a Severní Amerika. Ale velký zájem je z Ruska a arabského světa.